Annons

Annons

imke-auktion-matbord

Imkes auktionsspaning: 5 klassiska möbler runt matbordet

Den här veckan delar Residence redaktionschef Imke Janoschek med sig en auktionsspaning för den som gillar gedigna 50-talsformer.

Annons

Snart är det dags för Stockholm Furniture Fair och när jag scrollar igenom previewskisserna som börjat trilla in i mailboxen anar jag en vag 50-talsvind som börjar blåsa. Efter åratal av industridesign-chic och de senaste årens Art déco-vurm är det en del gedigna 50-tals och tidigt 60-talsformer som smyger sig in, och det passar bra med den stora träfesten som har pågått några säsonger och som kommer att hålla sig bra länge till.

På vintagesidan är ju 50- och 60-tal alltid aktuella känns det som, men det är ju alla fall kul att kolla på originalen nu när det kommer nya tolkningar. Jag har spanat efter möbler runt matbordet som ligger ute just nu.

1. Stapelbart är bäst!

sven markelius stolar

Fanerade stapelbara stolar av Sven Markelius, med handgrepp och allt. Inte minst skönt att ha stående i ett hörn  för att ta fram när det blir oväntat besök.

6 stycken björkfanerade stolar, Sven Markelius, utrop 2 000:-, bukowskimarket.com

2. Musikstol

orkesterstol

En till i samma anda, Orkesterstolen i samma stapelbara anda.,

7 stycken björkfanerade stolar, Sven Markelius, utrop 2 500:-, bukowskimarket.com

3. Fint i teak

stolar-webe

Väldigt snygga bakifrån är dessa fyra, Louis von Teffelen, för Wébé med mässingsdetaljer.

4 stolar i teak, Louis von Teffelen för Wébé, Utrop 5 000:-, bukowskismarket.com

4. Shaker!

bord

Kraftiga trädimensioner ge en känsla av stabilitet och trygghet, en längtan vi alla kan relatera till i oroliga tider. Det här bordet ingår i en auktion där interiör från ett numera stängt dansk psykiatrihospital går under klubben, kolla in, många intressanta fynd.

Matbord i fanerad ek, utrop 1800:-, lauritz.com

5. Shaker de luxe

bord2

Bord, Börge Mogensen, utrop 12 000, lauritz.com

LÄS OCKSÅ

Annons

Annons

Laddar