Annons

Annons

imke-auktionsspaning-rotting

Imkes auktionsspaning: Ge mig rottingen!

Den här veckan delar Residence redaktionschef Imke Janoschek med sig en auktionsspaning för den som inte får nog av rotting.

Annons

Rotting, bambu, flätad – många formgivare återupptäcker flätkonsten och integrerar den i nya produkter. Dags att titta vad som finns sedan gammalt, inte minst när trädgårdssäsongen närmar sig med stormsteg.

1. Vila dig i form …

rottingstolar

… i dessa två härliga fåtöljer med sänkbar rygg. Kanske dags för den lataste sommaren ever?

 Två korgstolar med fotpall i bambu och rotting, utrop 2 500:-, bukowski.com

2. Två snackisar …

stolar i rotting

… till din veranda. Eller lusthus. Eller badrum. Eller hallen.

Två korgstolar delvis ommålad. 1 500:-, bukowski.com.

3. Patina!

bord-i-rotting

Underbart trädgårdsbord i flätad rotting från 1800-talet, den med en flaska saft på!

Trädgårdsbord, 2 000:-, bukowski.com.

4. 70-tal!

fatoljer i rotting

Snurrfåtöljer i 70-talsrotting, mer inne kan det inte bli!

Snurrfåtölj, ett par, utrop 1 500:-, bukowski.com.

5. Klassiker

thonetstolar-i-rotting

Sex thonetstolar med rottingflätad sits och armstöd kan ju få vem som helst att dregla. Krogatmosfär i köket i en handvändning.

6 stycken Thonetstolar, utrop 3 700:-, lauritz.com.

LÄS OCKSÅ

Annons

Annons

Laddar