Blomsterparty

Annons

Lyckan var gul, grön och vit. Jag fick för länge sedan ett Marimekkopåslakan i present och mönstret var Maija Isolas Unikko, den blomma som har blivit symbol för finsk popkonst och 60-talets yrvakna livsglädje. I år, när Unikko fyller femtio, är det ett av världens mest kända mönster, en supersisu-design på alltifrån strumpor till flygplan. Jubileet firas med nya färgställningar och en limiterad modekollektion av stjärnskottet Teemu Muurimäki, som lite vågat har frilagt den kända blomman som krage. Hans sidenklänningar är glänsande Unikkolyx.

Maija-Isola
 

Maija Isola Classics collection lanserades år 2000 och Unikko blev symbolen för det nya Marimekko som just hade stigit ur en konkursmässig slummer. En ny generation köpare som inte hade upplevt storhetstiden på 1960-talet upptäckte märket. Under sin gyllene era på 60-talet var Marimekko inte bara underbart modernt och ungt, utan också politiskt färgat som de liberalas och frisinnades märke. När Jackie Kennedy 1960 köpte åtta Marimekkoklänningar inför en presidentkampanj, innebar det ett stort genombrott i USA.

Annons

Formgivaren och konstnären Maija Isola (1927–2001) hade i tidigt 60-tal experimenterat med vallmoblommor som uttryck i sin konst. Armi Ratia, Marimekkos dynamiska ledare, hade visserligen förbjudit blommor, eftersom mönster inte skulle tävla med naturen, men Isola var kaxig och utmanade påbudet med en handfull blommönster. Armi Ratia kunde inte motstå kraften i Isolas förenklade blomster. Det var bara att lyfta förlagan rätt in i tryckeriet. Unikko – finska för vallmo – kom 1964 och blev den stora hiten, blomman för popfolket, inredarna och stylisterna i swinging London, New York, Helsingfors och Stockholm. Unikko är lika mycket popkonst som Andy Warhols kända blomtavlor från samma år. 1966 trycktes 1,5 kilometer Maija Isola-mönster om dagen. Storhetstiden höll i sig i tio år, sedan somnade Unikko in. Under 90-talet var Isolas mönster i stort sett bortglömda, men med det nya seklets marknadsföring slog hennes vallmo ut igen och blev snabbt en finsk industriell schlager. Vi tycktes inte få nog av Unikko, som klistrades på servetter, brickor, burkar, herrstrumpor, grillhandskar, lösnaglar och tekann­or, grytlappar, paraplyer och slipsar, ­kinesiska spårvagnar och Ipadskal. Unikko blev ett ogräs, älskat och fint, men lite tröttsamt. I dag finns mönstret i ett tiotal färgställningar, men förändras ständigt med säsongerna. Själv ska jag nog köpa mig ett nytt påslakan för

att drömma i äkta finsk vallmopop.

Marimekko Copenhagen-Fashion-Show
Unikko-jubileet firas med nya färgställningar och en limiterad modekollektion av stjärnskottet Teemu Muurimäki.  
Publicerat 18 maj 2014
Annons